Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada proporcjonalności i oczywistej nieproporcjonalności w przesłankach wykluczenia

27 października 2020 | Dobra Administracja | Katarzyna Kuźma, Wojciech Hartung

W nowej ustawie Pzp zasada proporcjonalności znajdzie zastosowanie jedynie w stosunku do wybranych fakultatywnych przesłanek wykluczenia.

1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych (nowe Pzp), która zastąpi dotychczasową. Poniższy tekst to druga z cyklu analiza nowej ustawy, nawiązująca do bezpłatnych webinariów, organizowanych przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych (SPZP), które są poświęcone najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym regulacjom prawnym zawartym w nowym Pzp. Kolejne analizy będą publikowane w najbliższych tygodniach, informacja o nadchodzących webinariach:

www.stowarzyszeniepzp.pl

Idea z unijnych dyrektyw

Jednym z obszarów, w których nowe Pzp wprowadza zmiany, są przesłanki wykluczenia. Poza roszadami w podziale na przesłanki obligatoryjne i fakultatywne, w końcu pojawia się również jednoznaczne wskazanie, że ich ocena powinna być dokonywana przez pryzmat zasady proporcjonalności. Idea jest zaczerpnięta z unijnych dyrektyw, ale jak to niestety zbyt często bywa, została niefortunnie zmodyfikowana.

Zgodnie z motywem 101 preambuły do Dyrektywy 2014/24/UE, [s]tosując fakultatywne podstawy wykluczenia, instytucje zamawiające powinny zwracać szczególną uwagę na zasadę proporcjonalności. Drobne nieprawidłowości powinny jedynie w wyjątkowych okolicznościach prowadzić do wykluczenia wykonawcy. Fakultatywne przesłanki wykluczenia nie powinny być zatem stosowane w sposób mechaniczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11798

Wydanie: 11798

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament